Drukuj

Proces zatapiania kopalni Siersza rozpoczął się 22 lata temu. W grudniu 2000 roku zaprzestano odwadniania podziemnych wyrobisk, wyłączono pompownię, i rozpoczęto zatapianie górotworu. Proces ten nie został jeszcze zakończony. Poziom wód podziemnych podnosi się średnio o pół metra w ciągu miesiąca. Do dwóch lat, jak przewidują eksperci, woda może pojawić się na powierzchni.

Jedno z pierwszych, dużych zapadlisk powstało w 2007 roku przy ul. Górniczej w Trzebini, na ogródku prywatnej posesji. W tym rejonie powstało też drugie zapadlisko (bliżej domu). Już wtedy gmina mocno zaangażowała się w jego likwidację. W tym samym roku na zlecenie SRK opracowano dokumentację geologiczno-inżynierską dla terenów potencjalnie zagrożonych podtopieniami oraz reaktywacją starej, płytkiej eksploatacji.

  • W sierpniu 2021 roku ziemia zapadła się na terenie ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II. Już wtedy Burmistrz Miasta Trzebini wystąpił do SRK z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań w celu likwidacji zagrożenia wraz z oceną podłoża. Zapadlisko zlikwidowano, ale badań niestety nie wykonano.

Kolejne zapadliska powstawały m.in. na terenie ogródków działkowych, na gminnej działce przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, na terenach należących do Nadleśnictwa. Za każdym razem Burmistrz Miasta w Trzebini Jarosław Okoczuk natychmiast interweniował w Spółce Restrukturyzacji Kopalń o likwidację powstałego zagrożenia. Wnioskował  też o wykonanie badań geofizycznych i hydrologicznych gruntu, by poznać odpowiedzieć na pytanie, na ile teren osiedli Gaj i Siersza jest zagrożony powstawaniem zapadlisk i jak temu przeciwdziałać. W tej sprawie odbyło się kilkanaście spotkań.

  • 15 września 2022 roku, po tym jak dziura wyskoczyła w rejonie kompleksu garażowego na osiedlu Gaj w Trzebini w odległości kilkudziesięciu metrów od bloku, Burmistrz Jarosław Okoczuk zwołał posiedzenie Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli SRK, straży pożarnej, policji.
  • 20 września 2022 roku, gdy ziemia zapadła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zwołał Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego. Brali w nim udział przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta w Trzebini, a także Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Okręgowego Urzędu Górniczego, kurii, Państwowej Straży Pożarnej, policji, prokuratury, Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego. Ustalono, że wykonana zostanie szczegółowa ekspertyza terenu cmentarza, która ma stwierdzić, czy to miejsce jest bezpieczne dla przychodzących tu mieszkańców, a jeśli nie, jak zabezpieczyć ten teren.
  • 21 września 2022 roku Burmistrz Miasta Trzebini wystosował pismo do Wodociągów Chrzanowskich z wnioskiem o sprawdzenie, czy osunięcie się grobów z ciałami zmarłych mogło doprowadzić do skażenia wód pitnych. Odpowiedź przyszła w dn. 26 września. Pan Łukasz Brzózka, prezes zarządu, zapewnił, że zapadniecie się ziemi na cmentarzu nie ma i nie będzie mieć negatywnego wpływu na jakość wód w ujęciach zlokalizowanych na terenie gminy.
  • 22 września 2022 rozpoczęły się badania gruntu przy użyciu georadaru. Objęły początkowo 8 ha (teren cmentarza, części ogródków działkowych, pobliskie ulice) Po spotkaniu z mieszkańcami na wniosek burmistrza Jarosława Okoczuka teren badań poszerzono do około 80 ha.  

W tym samym dniu (22 września 2022 roku) odbyło się spotkanie rodzin, których groby zostały zniszczone, z przedstawicielami parafii oraz SRK. Ustalono, że do momentu ostatecznej stabilizacji gruntu Spółka wykonana tablicę upamiętniającą. Tablica ma być gotowa przed 1 listopada (takie zapewnienie padło na poniedziałkowym spotkaniu). Docelowo spółka odtworzy nagrobki.

Pismem z dnia 23 września 2022 roku  SRK poinformowało, że „z uwagi na występujące bardzo duże ryzyko dalszego osiadania terenu oraz możliwość postępujących reaktywacji deformacji brak jest możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków pracy ludzi w tym terenie i w konsekwencji brak jest możliwości wykonania ekshumacji. Dlatego niezwłocznie należy przystąpić do likwidacji zapadliska poprzez jego zasypanie. Prace związane z zabezpieczeniem zapadliska rozpoczęły się w piątek 23 września 2022 roku.

26 września 2022 roku na wniosek burmistrza Miasta Trzebini odbyło się spotkanie przedstawicieli SRK z mieszkańcami. Z ramienia spółki wzięli w nim udział:

  • Dr inż. Janusz Smoliło, prezes zarządu SRK S.A.
  • Marek Pieszczek - Wiceprezes Zarządu ds. Likwidacji kopalń
  • Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu SRK S.A.
  • Marcin Waluga, pełnomocnik zarządu oraz dyrektor oddziału KWK w Całkowitej Likwidacji z Dąbrowy Górniczej
  • Ryszard Strasz, kierownik działu ds. gospodarki wodnej w SRK S.A.
  • Prof. Dr. hab. inż. Piotr Strzałkowski z Politechniki Śląskiej

Krótka relacja z debaty dostępna jest na stronie internetowej gminy w artukule "Mieszkańcy oczekują konkretnych działań, chcą czuć się bezpieczni". Tam też zamieszczono link do prezentacji, przygotowanej przez SRK S.A. (w prezentacji znajduje się wiele mat. graficznych). Relacja składa się z dwóch części. Dostępna jest na fanpage gminy na FB: pierwsza część relacji ze spotkania na profilu FB, druga część relacji na profilu FB

Gdy w grudniu 2022 roku ziemia zapadła się na granicy dwóch zamieszkałych posesji, Burmistrz Miasta Trzebini wystosował pismo do prokuratury z wnioskiem o ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za zaistniałą sytuację. Poza prokuraturą rejonową i okręgową, Burmistrz Miasta Trzebini wnioskował również do Okręgowego Urzędu Górniczego, Wyższego Urzędu Górniczego, Ministra Klimatu i Środowiska o informację, jakie czynności nadzorcze i kontrolne podjęli bądź też planują podjąć w temacie powstających zagrożeń.

19 stycznia 2023 roku w Urzędzie Miasta w Trzebini odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu  ds. zagrożeń związanych z powstawaniem deformacji nieciągłych na terenach płytkiej eksploatacji po KWK "Siersza". Zespół zbiera się średnio raz w tygodniu.

27 stycznia 2023 roku w Urzędzie Miasta w Trzebini odbyło się kolejne posiedzenie zespołu ds. zagrożeń związanych z powstawaniem deformacji nieciągłych na terenach płytkiej eksploatacji górniczej. Marcin Waluga, dyrektor oddziału SRK S.A. KWK w Całkowitej Likwidacji, poinformował, że firmy, z którymi podpisano umowy na uzdatnianie terenów, gdzie w ostatnich miesiącach zapadła się ziemia, rozpoczęły prace. Jedna przedstawiła już projekt działań, druga ma to zrobić niebawem. Po ich zatwierdzeniu, ruszą roboty w terenie. Zadanie polegać będzie na wykonaniu w wytypowanych lokalizacjach odwiertów, poprzez które zatłoczona zostanie specjalna mieszanina, stabilizująca grunt. Roboty mogą potrwać nawet do połowy roku.

15 lutego 2023 roku, na wniosek burmistrza Jarosława Okoczuka, SRK S.A. przedstawiła mieszkańcom wyniki badań terenów zagrożonych powstawaniem zapadlisk. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini. Z ramienia spółki wyniki badań omówił Marcin Węglarz, zastępca dyrektora oddziału SRK S.A. KWK w Całkowitej Likwidacji. Jak tłumaczył, zapadliska powstają na terenie tzw. płytkiej eksploatacji węgla. Obszary najbardziej zagrożone to południowa część cmentarza przy ul. Jana Pawła II, południowa część ROD „Gaj”, stadion sportowy przy ul Grunwaldzkiej, a także rejon ul. Górniczej. Dlatego, do czasu zakończenia prac związanych z uzdatnianiem gruntu, wstęp na teren cmentarza powinien być ograniczony do minimum. Zdaniem ekspertów nie ma natomiast zagrożenia powstawania zapadlisk na osiedlu Gaj. Mimo to, wykonane tam zostaną jeszcze trzy otwory badawcze, by potwierdzić tę opinię. W oparciu o otrzymane wyniki badań, eksperci wytypowali jedenaście obszarów, które powinny zostać przeznaczone do uzdatniania gruntu. To między innymi rejon ul. Górniczej 3 i 5 oraz okolice kompleksu garażowego przy blokach na osiedlu Gaj, gdzie prace już się rozpoczęły, a także cmentarz parafialny, stadion, ogródki działkowe. W sumie około 4,7 ha powierzchni. Badania wykazały też anomalie w rejonie ul. Sportowej na osiedlu Trentowiec. Tam też zostaną wykonane dodatkowe badania i w razie konieczności teren zostanie przeznaczony do uzdatnienia. Dalsze badania zapowiedziano także po południowej stronie ul. Górniczej oraz w rejonie ulic 22 Stycznia, Odkrywkowej i Dembowskiego.

- po spotkaniu w sprawie wyników badań terenów zagrożonych powstawaniem zapadlisk Burmistrz Miasta Trzebini wystosował pismo do proboszcza Parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini, wnioskując o wprowadzenie ograniczenia możliwości korzystania z cmentarza parafialnego. Równocześnie zwrócił się z prośbą o przeanalizowanie kwestii dokonywania kolejnych pochówków na ww. cmentarzu do czasu zakończenia prac, związanych z uzdatnianiem tego terenu. 18 lutego proboszcza Parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini wprowadził ograniczenie możliwości korzystania z cmentarza.

- w związku z informacją o konieczności uzdatnienia terenu południowej części Rodzinnych Ogródków Działkowych „Gaj” przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, pismo z rekomendacją wyłączenia z użytkowania południowej części ogródków działkowych Burmistrz Miasta Trzebini wystosował również do prezesa zarządy PZD Okręg Małopolski w Krakowie.

25 lutego roku, po tym jak na ogródkach działkowych znów zapadła się ziemia, podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu południowej części ROD „Gaj” w Trzebini.  

7 marca 2023 roku rozpoczęły się prace związane ze stabilizację gruntu w rejonie bloków na osiedlu Gaj w Trzebini. Polegają one na wtłaczaniu w ziemię substancji wiążącej. Na miejsce przyjeżdża cysterna z mieszaniną cementu i popiołów, które następnie są pompowane do specjalnych silosów. Po zmieszaniu z wodą, substancja jest wtłaczana w ziemię do wykonanych wcześniej otworów. Wypełnia ona pustki oraz rozluźnienia gruntu w wyznaczonym obszarze, co – zdaniem ekspertów – ma zapobiec powstawaniu kolejnych zapadlisk i wzmocnić cały ten teren. Mieszanina, jak zapewniają wykonawcy, jest bezpieczna dla środowiska. Specjaliści na bieżąco mają sprawdzać stan wypełnienia we wszystkich odwiertach.

9 marca 2023 roku Nadleśnictwo Chrzanów wydało zarządzenie w sprawie czasowego zakazu wstępu do lasu w Sierszy i Gaju. Zakaz obowiązuje do 30 czerwca 2023 roku. Nadleśnictwo nie wyklucza jednak skrócenia bądź wydłużenia tego terminu.

13 marca 2023 roku w Krakowie zwołano kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone zapadliskom w Trzebini z udziałem Piotra Dziadzio - podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Głównego Geologa Kraju.

Główne wstępne wnioski zaprezentowane podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego:

  1. Wszystkie zapadliska przedstawione w raporcie wykonanym na zlecenie SRK S.A. zostały potwierdzone przez PIG-PIB.
  2. Skala zapadlisk w Trzebini jest jednak dużo większa niż dotychczas szacowano. Na obszarze zaledwie 0,32 km2 obejmującym cmentarz i jego najbliższe otoczenie zinwentaryzowano ich ponad 90 (dotychczas liczba ta wynosiła 15).
  3. Znaczna część zapadlisk w rejonie cmentarza to reaktywacja starych, zasypanych w przeszłości zapadlisk. Próba inwentaryzacji starych zapadlisk może zatem pomóc w prognozowaniu i lokalizacji tego typu zagrożeń w przyszłości.
  4. Za najbardziej zagrożone wystąpieniem kolejnych zapadlisk w analizowanym obszarze należy uznać południową część cmentarza i ogródków działkowych oraz nasyp kolejowy linii P205 Trzebinia Siersza - Elektrownia Siersza.
  5. Obszar badań podlega również deformacjom ciągłym. W przeszłości było to obniżanie terenu. Obecnie rejestruje się niewielkie wypiętrzanie niektórych obszarów związane z podnoszeniem się zwierciadła wód gruntowych.
  6. Jak podali na posiedzeniu WZZK przedstawiciele SRK, obszar trasy kolejowej prowadzącej do Elektrowni Trzebinia poddawany jest stałemu monitoringowi celem zapewnienia bezpieczeństwa pociągom dostarczającym węgiel.

14 marca 2023 roku zebrał się zespół ds. zagrożeń związanych z powstawaniem zapadlisk. Jednym z głównych tematów dyskusji było uzdatnianie terenu cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II. SRK S.A. rozesłała zapytania ofertowe do 16 firm, odpowiedziało jej 10. Po podpisaniu umowy z wybraną firmą, rozpoczną się tam prace związane ze stabilizacją gruntu. SRK S.A. przymierza się również do wykonania badań geotechnicznych i uzdatnienia rejonu ul. Sportowej (Trentowiec), terenów zabudowanych w rejonie 22 Stycznia, Odkrywkowej i Dembowskiego oraz rejonu torowiska prowadzącego do elektrowni o długości ok. 1640 m;

29 marca 2023 roku SRK S.A. wydała oświadczenie w sprawie wypłat odszkodowań dla mieszkańców, którzy stracili groby swoich bliskich, gdy na cmentarzu parafialnym zapadła się ziemia. Wcześniej media obiegła informacja, że odszkodowań nie będzie. Spółka powiadomiła, że nie uchyla się od odpowiedzialności za wypłatę odszkodowań w związku z powstałymi szkodami. 

12 kwietnia 2023 roku w siedzibie Wojewody Małopolskiego odbyło się trzecie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (WZZK) w sprawie występowania deformacji nieciągłych na terenie miasta Trzebinia. Podczas spotkania zaprezentowane zostały kolejne wyniki badań, jakie od lutego prowadzi Państwowa Służba Geologiczna (PSG), działająca w ramach Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Pierwszy wstępny raport z 27 lutego 2023 roku z prac analitycznych PSG o deformacjach terenu w Trzebini obejmował obszar cmentarza komunalnego przy ulicy Jana Pawła II i tereny przyległe (łącznie 0,32 km2). W raporcie wskazano na występowanie 90 zapadlisk. Za najbardziej zagrożone określono wówczas południowe tereny cmentarza, ogródków działkowych oraz nasypu kolejowego, co w potwierdziło się w krótkim czasie poprzez powstanie uszkodzeń. Po wykonaniu kolejnych badań, liczba miejsc wystąpienia potencjalnych zapadlisk wzrosła do 481. W tym obszarze wyznaczono 38 zapadlisk, które zlokalizowane są w odległości do 20 m od wszelkich zabudowań. Obserwowane w ostatnich latach zdarzenia zapadliskowe w Trzebini lokalizowane są w przeważającej części w miejscach, gdzie dochodziło już wcześniej do zapadlisk.

26 kwietnia 2023 roku Wojewoda małopolski wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie ogólnodostępnych miejsc publicznych w gminie, w sposób widoczny oznakowanych. Chodzi o tereny, gdzie powstawały zapadliska oraz tereny potencjalnie zagrożone występowaniem deformacji nieciągłych. Zakaz zaczął obowiązywać 1 maja.

Końcem kwietnia rozpoczęły się badania mikrograwimetryczne gruntu. Jako pierwszy sprawdzany jest teren Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jana III Sobieskiego 25 na osiedlu Siersza. Kolejne badania, jak zapowiada Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A., obejmą teren Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych przy ul. Gwarków 3. Badania mikrograwimetryczne pozwolą szczegółowo określić strukturę gruntu we wskazanych miejscach oraz potwierdzić lub wykluczyć zagrożenie deformacjami nieciągłymi terenu.

Po zbadaniu tych terenów, badaniami mikrograwimetrycznymi objęte zostaną (podana kolejność nie uwzględnia kolejności wykonania prac):

  • Rejon zabudowy Szkoły Podstawowej nr 5 (ul. Jana III Sobieskiego 25)
  • Obszar Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych (ul. Gwarków 3) + pobliskie budynki jednorodzinne
  • Rejon zabudowy mieszkalnej przy ul. Grunwaldzkiej 93, 95, 97 wraz z garażami i parkingami przy ul. Grunwaldzkiej 97A
  • Teren kortów tenisowych wraz z terenem Domu Kultury Willa NOT (ul. Grunwaldzka 108)
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Cyprysowej
  • Trasa rurociągu paliwowego PERN S.A. w rejonie ul. Grunwaldzkiej przy osiedlu Trentowiec
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Dembowskiego 13-15
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Młyńskiej
  • Obszar zabudowy mieszkaniowej po południowej stronie ul. 22 Stycznia do ul. Jana Pawła II, w tym ul. Solskiego
  • Obszar zabudowy mieszkaniowej w rejonie ulic Leśnej, Zwycięstwa, Grunwaldzkiej (Osiedle Siersza)
  • Obszar Oczyszczalni Ścieków w Sierszy przy ul. B. Chrobrego (strona północna)
  • Obszar zabudowy w rejonie ulic Żabiej, Spacerowej, Rzeszowiaków (Osiedle Krze)
  • Obszar zabudowy osiedla bloków przy ulicach Kopalnianej i Gwarków (Osiedle Krze)

SRK S.A. informuje, że badania geofizyczne-mikrograwimetryczne obejmą obszary o łącznej powierzchni blisko 50 ha hektarów. Pierwsze wyniki powinny być znane na przełomie maja i czerwca. Prace są jednak zależne od warunków pogodowych, gdyż z uwagi na precyzję pomiarów nie jest możliwe ich przeprowadzenie w dni deszczowe.

1 maja zaczyna obowiązywać zakaz przebywania w miejscach publicznych zagrożonych powstawaniem zapadlisk, oznakowanych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. Rozporządzenie w tej sprawie wydał Wojewoda Małopolski. Oznaczenia i ograniczenia przebywania obejmują punkty i obszary wskazane przez PIG-PIB jako potencjalnie niebezpieczne. Na ten moment SRK S.A. oznakowała i częściowo ogrodziła tereny w rejonach ulic:

  • Grunwaldzkiej (stadion sportowy, teren w pobliżu osiedla Trentowiec i Willi NOT);
  • Jana Pawła II (okolice numeru 26, Cmentarz i ROD „Gaj”);
  • Odkrywkowej;
  • Solskiego;
  • Górniczej;
  • Dembowskiego;
  • osiedla Gaj (tereny leśne);
  • Młyńskiej (wraz z pobliskimi terenami leśnymi);
  • oraz tereny leśne w okolicy tzw. ścieżki zdrowia i nasypu kolejowego do Elektrowni Siersza.

 

11 maja 2023 roku przedstawiciele SRK S.A. spotkali z mieszkańcami osiedla Gaj. Przedstawiciele SRK S.A zapewnili, że bloki na osiedlu Gaj są bezpieczne. Pod terenem osiedla nie była prowadzona płytka eksploatacja. Dawna kopalnia Siersza objęła teren osiedla filarem ochronnym, co potwierdza dostępna dokumentacja górnicza. Głos zabrał także prof. Piotr Strzałkowski z Politechniki Śląskiej tłumacząc, że na podstawie wykonanych analiz w rejonie osiedla Gaj nie ma wyrobisk, które mogłyby skutkować powstawaniem zapadlisk.

Końcem maja 2023 roku rozpoczęły się odwierty kontrolne w rejonie bloku nr 26 na osiedlu Gaj w Trzebini. Mają one na celu sprawdzenie skuteczności wykonanych w tym obszarze prac uzdatniających grunt. W sytuacji wykrycia ewentualnej pustki wykonawca będzie ponownie zatłaczał otwór. W sumie odwierconych zostanie 12 takich odwiertów kontrolnych. Prace powinny się zakończyć w czerwcu.

1 czerwca 2023 roku rozpoczęło się pompowanie wód podziemnych. Ma to zminimalizować ryzyko powstawania kolejnych zapadlisk w Trzebini. Dwie pompy głębinowe umieszczono w lesie w rejonie ul. Grunwaldzkiej. Ich wydajność to 5 m³ na minutę.

W związku z decyzją Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. o nie uzdatnianiu terenu ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II, co oznacza brak możliwości korzystania z nich, burmistrz Jarosław Okoczuk wskazał nową lokalizację pod budowę działek. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w Urzędzie Miasta w Trzebini 16 czerwca br. Burmistrz wskazał liczącą 26 ha działkę w sąsiedztwie bloków na osiedlu Gaj. Wskazany teren uzyskał wstępną akceptację Mariana Figury, prezesa zarządu ROD „Gaj”. Poza ogródkami działkowymi, można by tam ulokować zabudowę jedno i wielorodzinną oraz tereny sportowe.

W połowie czerwca Główny Instytut Górnictwa przekazał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych na terenie przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini (ul. Gwarków 3). W związku z uzyskanym wynikiem badań geofizycznych, w którym nie obserwuje się znaczących zmian pola siły ciężkości, SRK S.A. poinformowało, że nie ma obecnie konieczności prowadzenia dodatkowych prac zabezpieczających na terenie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

Końcem lipca Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opublikował końcowy raport z prac analitycznych dotyczących deformacji terenu w gminie Trzebinia. Wykonanie opracowania zlecił Główny Geolog Kraju. W raporcie wyliczono, że dotychczas zidentyfikowano 527 zapadlisk, z czego 61 określono jako istotne, czyli takie, które znajdują się w odległości 20 m od głównych dróg, obszarów zabudowanych, cmentarza, ogródków działkowych oraz nasypu kolejowego. Jak czytamy w opublikowanym dokumencie, wyniki powinny być wykorzystane do redukcji ryzyka związanego z deformacjami górniczymi na obszarze oddziaływania KWK „Siersza” przez podmioty odpowiedzialne za likwidację szkód. W przypadku KWK „Siersza” prawnym następca zlikwidowanego zakładu jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

25 sierpnia w Dworze Zieleniewskich w Trzebini zorganizowano spotkanie w celu omówienia wyników badań i raportu z prac analitycznych dotyczących deformacji terenu w gminie Trzebinia, przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przedstawiła natomiast dotychczas zrealizowane zadania i omówiła harmonogram dalszych prac związanych z likwidacją zapadlisk i uzdatnianiem gruntów. W konferencji wzięli udział Piotr Dziadzio, wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Główny Geolog Kraju wraz z pracownikami Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, służby wojewody z Jakubem Jarkiem, zastępcą dyrektora wydziału bezpieczeństwa na czele, burmistrz Jarosław Okoczuk, Piotr Bojarski, wiceprezes zarządu SRK S.A. ds. likwidacji kopalń i liczni pracownicy spółki, policja, straż pożarna, a także przedstawiciele lokalnej społeczności – radni, przewodniczący rad osiedlowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, reprezentanci klubów sportowych. Był też poseł Marek Sowa.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przedstawiła prowadzone i wykonane działania związane z badaniem i zabezpieczaniem gruntu oraz plan dalszych działań w Trzebini (Prezentacja_SRK_S.pdf).

Przed 1 września 2023 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. poinformowała na piśmie dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini, że budynek szkoły zlokalizowany jest na terenie, który był objęty filarem ochronnym i może być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Jak potwierdza SRK S.A. w piśmie do dyrekcji SP nr 5, wyniki przeprowadzonych badań geotechnicznych w obrębie kompleksu sportowego nie wykazały pustek pochodzących z płytkiego kopalnictwa. Na podstawie wykonanych badań grawimetrycznych stwierdzono konieczność wykonania otworów kontrolnych oraz prac podsadzkowych wzmacniających podłoże jedynie na obrzeżu południowo-wschodniej części kompleksu boisk, a także w sąsiedztwie budynku szkoły. 17 sierpnia rozpoczęły się prace wiertnicze. Obszar został wygrodzony i czasowo wyłączony z użytkowania. Poza obszarem wygrodzonym zajęcia sportowe mogą być organizowane. A po zakończeniu prac i uporządkowaniu placu, całość kompleksu będzie mogła być użytkowana.

 

Początkiem września Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. – prawny następca zlikwidowanej kopalni Siersza, wysłała informację, że tereny szkół i przedszkoli na osiedlach Gaj, Siersza czy Krze mogą być użytkowane zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. SRK S.A. poinformowała na piśmie, że:
• w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jana III Sobieskiego 25 w Trzebini wykonane zostały badania grawimetryczne oraz badania geotechniczne (sondowania), które nie stwierdziły występowania pustek w obrębie tartanowych boisk sportowych. Tartanowe boiska sportowe oraz budynek szkoły mogą być użytkowane zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. Natomiast na podstawie badań geofizycznych (grawimetrycznych) wykonano 3 otwory kontrolne w sąsiedztwie boisk, do których obecnie zatłaczana jest mieszanina podsadzkowa celem uzdatnienia podłoża terenu na czas wykonania prac teren zostanie wygrodzony. Po zakończeniu prac i uporządkowaniu terenu będą mogły być użytkowane zgodnie z przeznaczenie. Zakończenie prac winno nastąpić w pierwszych tygodniach września;
• rejon Przedszkola Samorządowego nr 3 przy ul. Grunwaldzkiej 107 w Trzebini objęty był wykonaniem badań geofizycznych, gdzie nie stwierdzono występowania anomalii pochodzących od płytkiej eksploatacji górniczej;
• budynek dawnego liceum, w którym działała Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Edison” przy ul. Grunwaldzkiej 101 w Trzebini, położony jest w obszarze filara ochronnego, gdzie nie była prowadzona płytka eksploatacja górnicza. Badania geofizyczne potwierdziły brak występowania rozluźnień i pustek w podłożu. Teren szkoły może być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem;
• w rejonie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych przy ul. Gwarków 3 w Trzebini, na podstawie wykonanych badań, nie zachodzi konieczność prowadzenia prac uzdatniających i zabezpieczających. Teren szkoły może być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem;
• rejon Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Gaj 39, na podstawie informacji pozyskanych z Archiwum Dokumentacji WUG położony jest poza obszarem płytkiej eksploatacji. Teren szkoły może być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem;
• rejon Przedszkola Samorządowego nr 6 na osiedlu Gaj 32, na podstawie informacji pozyskanych z Archiwum Dokumentacji WUG, położony jest poza obszarem płytkiej eksploatacji górniczej byłej KWK „Siersza”. Dodatkowo wykonane badania geofizyczne (georadarowe) i badania geotechniczne (wiercenia kontrolne otworów) na Osiedlu Gaj potwierdziły występowanie jedynie zróżnicowanej budowy geologicznej podłoża. Teren przedszkola może być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem;
• plac zabaw przy ul. Grunwaldzkiej 97A oraz teren w jego bezpośrednim sąsiedztwie, po przeprowadzonych pracach uzdatniających i zabezpieczających podłoże, mogą być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem;
• Dzienny Ośrodek Młodzieżowy "W Gaju", mieszczący się w budynku przy ul. Jana Pawła II 27 w Trzebini, położony jest w granicach filara ochronnego utworzonego dla Cieku Kozi Bród. Dodatkowo w sąsiedztwie budynku na terenach leśnych zakończono prace uzdatniające i zabezpieczające teren przed powstawaniem deformacji nieciągłych spowodowanych płytkim kopalnictwem byłej KWK „Siersza” w rejonie ul. Osiedle Gaj nr 15 i 26. Teren Ośrodka może nadal być użytkowany zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem;
• rejon Niepublicznego Przedszkola Błękitna Laguna przy ul. Grunwaldzkiej 93 (blok) w Trzebini objęty był wykonaniem badań geofizycznych, gdzie nie stwierdzono występowania anomalii pochodzących od płytkiej eksploatacji górniczej;
• w rejonie Willi NOT oraz kortów tenisowych przy ul. Grunwaldzkiej 108 w Trzebini na podstawie badań geofizycznych zostaną wykonane otwory kontrolne w celu wykonania robót uzdatniających podłoże terenu;
• rejon byłego boiska sportowego przy ul. Grunwaldzka / ul. Sportowa nadal pozostaje wyłączony z użytkowania, gdyż SRK S.A. nie planuje prowadzenia prac uzdatniających podłoże terenu.
Gmina wykupi od Skarbu Państwa liczący blisko 27 ha teren w Górach Luszowskich i to jedynie za 1 proc. wartości ziemi. 25 września 2023 roku wojewoda Łukasz Kmita przekazał na ręce burmistrza Jarosława Okoczuka specjalne zarządzenie w tej sprawie.

 

21 września 2023 roku burmistrz Jarosław Okoczuk wystąpił do parlamentarzystów o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu RP jeszcze w obecnej kadencji parlamentarnej celem przyjęcia specjalnej specustawy dla Trzebini w związku z problemem pogórniczych zapadlisk. Projekt dokumentu, opracowany we współpracy ze służbami Wojewody Małopolskiego, został już przekazany do Sejmu. Znajduje się tam wiele zapisów, rozwiązujących bieżące kwestie niezwykle istotne dla naszej gminy w sprawie: planów zagospodarowania przestrzennego, odszkodowań, wywłaszczeń w wyniku zapadlisk, itp. Burmistrz zawnioskował ponadto o przyjęcie dedykowanego Trzebini programu, wzorowanego na Oświęcimskim Strategicznym Programie Rządowym, w którym zapisana zostanie wieloletnia pomoc rozwojowa dla Trzebini z budżetu państwa na odbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz budowę nowych bloków mieszkalnych. Z użytkowania – prawdopodobnie na zawsze – wyłączono całe połacie terenu, m.in. stadion sportowy, korty tenisowe, liczną infrastrukturę rekreacyjną, w tym część ogródków działkowych.

16 stycznia 2024 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone tematowi pogóniczych zapadlisk z udziałem nowo powołanego wojewody Krzysztofa Jana Klęczara. Wojewoda zapoznał się z działaniami, jakie podjęto do tej pory. Prezes SRK Janusz Smoliło powiedział o prowadzonych badaniach terenu i zatłaczaniu gruntu. Burmistrz Jarosław Okoczuk mówił z kolei o potrzebie wsparcia w zakresie legislacyjnym i konieczności przyjęcia takich rozwiązań prawnych, które usprawnią działania, w tym umożliwią odwodnienie terenu. Projekt specustawy dla Trzebini, gdzie znajdują się zapisy regulujące także kwestie w zakresie planów zagospodarowania przestrzennego czy wypłaty odszkodowań, jest gotowy i trafił do parlamentarzystów. Przygotowano go wiele miesięcy temu w porozumieniu z służbami wojewody.

 

W styczniu 2024 roku Główny Instytut Górnictwa przekazał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych w rejonie zabudowy mieszkaniowej przy ul. Dembowskiego w Trzebini (Rejon VII). Badania grawimetryczne przeprowadzone przez GIG-PIB w Rejonie VII dostarczyły informacji o zmianach w lokalnym polu siły ciężkości. Powiązane są one z lokalną budową geologiczną i/lub sytuacją górniczą. Obniżenia wartości pola siły ciężkości w północnej części badanego terenu mogą być powiązane z prowadzoną tu w przeszłości płytką eksploatacją węgla w pokładzie 207 i pozostawionymi nie w pełni podsadzonymi zrobami (anomalie A i B). Pozostałe anomalie, położone w południowej części terenu znajdują się poza obszarem płytkiej eksploatacji pokładu 207. Kolejny pokład 208, w zasięgu części z tych anomalii znajduje się na głębokości ok. 100-110 m. W związku z powyższym, anomalie te najprawdopodobniej wynikają ze zmian w morfologii stropu karbonu, a w następstwie tego, ze zmian struktury przypowierzchniowych utworów czwartorzędowych. W części północnej zalecono wykonanie wierceń badawczych do spągu najpłycej eksploatowanego pokładu węgla kamiennego. W przypadku nawiercenia pustek lub rozluźnień podłoża przeprowadzone zostaną prace uzdatniające. Więcej https://srk.com.pl/media/aktualnosci/WYNIKI-BADAN-MIKROGRAWIMETRYCZNYCH-W-TRZEBINI-REJON-VII/idn:459

 

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę w Urzędzie Miasta w Trzebini. Bada likwidację kopalni Siersza. Sprawdza między innymi, czy proces zamykania zakładu był przygotowany i zrealizowany prawidłowo. O przeprowadzenie działań kontrolnych w lipcu ubiegłego roku zawnioskował do NIK roku burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

1 lutego 2024 roku odbyła się wizja w terenie w sprawie zalewisk tworzących się w rejonie ul. Młyńskiej w Trzebini. Było to kolejne spotkanie w terenie, zorganizowane z inicjatywy władz samorządowych gminy. Miało na celu wypracowanie rozwiązania, które umożliwi odwodnienie terenów w rejonie ul. Młyńskiej. Wody przybywa, co skutkuje, że zalewiska tworzą się w coraz bliższej odległości od budynków mieszkalnych i – zdaniem ich właścicieli – zagrażają ich bezpieczeństwu.

Początkiem marca Spółka Restrukturyzacji Kopalń na prośbę mieszkańców rozpoczęła odpompowywanie wody, w rejonie ul. Młyńskiej, gdzie powstały lokalne zalewiska terenu. W ubiegłym tygodniu ustawiono motopompy do całkowitego usunięcia nadmiaru wody. Więcej https://srk.com.pl/media/aktualnosci/ZWALCZANIE-LOKALNYCH-PODTOPIEN-TERENU-W-TRZEBINI/idn:470

 

 

 

 

element dekoracyjnyWróć do zakładki "Szkody górnicze na terenie osiedla Siersza i osiedla Gaj"