Bazylika sfotografowana z góry

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini słynie z cudownej Figury Matki Bożej Fatimskiej, sprowadzonej z Fatimy w 1962 roku.

W 1901 r. księża Salwatorianie założyli w Trzebini nową wspólnotę - pierwszą placówkę Salwatorianów na ziemiach polskich. Początkowo wynajmowali budynek, a dopiero w 1903 r. zakupili 3 ha ziemi za stacją kolejową z przeznaczeniem na budowę zabudowań klasztornych i kościoła. W 1910 r. poświęcono kamień węgielny pod budowę świątyni, zaprojektowanej w stylu neogotyckim. Budowę przerwał wybuch I wojny św.

Prace nad kościołem podjęto dopiero w 1954 r., a zakończono w 1961 r. W 1967 r. figurę Matki Bożej przeniesiono do specjalnie przygotowanej kaplicy, a w 1997 r. uroczyście ukoronowano koronami papieskimi, podnosząc też kościół do rangi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (pierwsze nocne czuwanie fatimskie odbyło się 47 lat wcześniej, 13 maja 1950 r.).

Apsyda Bazyliki Mniejszej

Szczególną uwagę w kościele zwracają barwne witraże oraz 35 głosowe organy. Kościół i klasztor są otoczone rozległym parkiem, w którym w kamiennej grocie znajduje się figura Matki Bożej. W parku rozmieszczone są również stacje Drogi Krzyżowej z figurami wykonanymi przez rzeźbiarzy J.J. Noworolów z Krakowa. Przy kościele znajduje się również grobowiec Salwatorianów. W klasztorze młodzi ludzie przygotowują się do życia kapłańskiego i zakonnego (w 1996 r. przeniesiono tu nowicjat Polskiej Prowincji Salwatorianów). Znajduje się tu również pierwszy w Polsce (założony w roku 1928) Dom Rekolekcyjny dla osób świeckich oraz Instytut Misjonarek Świeckich. Do dobrej tradycji należą organizowane w klasztorze księży Salwatorianów koncerty muzyki kameralnej.

W styczniu 2013 r. Sanktuarium podniesiono do godności Bazyliki Mniejszej, co zostało w sposób uroczysty ogłoszonne przez Metropolitę Krakowskiego ks. kard. St. Dziwisza podczas czuwania fatimskiego w dniu 14 września 2013 r.

Figury aniołów przy wejściu na teren parku

Kościół otwarty w trakcie Mszy św. i nabożeństw
Nabożeństwa fatimskie: sobota po 13 dniu miesiąca (od maja do października)
Odpust: niedziela po oktawie Bożego Ciała

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini
32 - 540 Trzebinia
Tel. 32 75 35 433
GPS: 50°9'9"N   19°26'59"E

http://www.trzebinia.sds.pl/
http://www.salwatorianie.pl

"Wirtualny spacer" po bazylice oraz otoczeniu można obejrzeć na stronie parafii (UWAGA: link otwiera się w nowym oknie)

Aktualizacja: 06.11.2020 BW