Ponad 20 lat temu nad Bałtykiem powstała baza Hufca ZHP w Trzebini. Od tej pory harcerze co roku przyjeżdżają na obozy nad morze. W miniony weekend odwiedzili ich trzebińscy samorządowcy.

wicie 1

Waldemar Wszołek podczas szachowej rozgrywki z młodym przedstawicielem ZHP Trzebinia

Z wizytą do nadmorskich Wici, do letniej bazy hufca ZHP Trzebinia, udali się Mirosław Cholewa, zastępca burmistrza Trzebini oraz Waldemar Wszołek, przewodniczący Rady Miasta Trzebini i radny Józef Dziedzic. Wzięli udział w uroczystym apelu z udziałem harcerzy, uczestniczyli też w zajęciach z dziećmi, pomagali w obieraniu ziemniaków.

- Atmosferę, jaka panuje na obozie, trudno opisać słowami. Trzeba tam być. W Wiciach nie ma mowy o nudzie. Cały czas coś się dzieje. Nawet gdy pada, opiekunowie organizują mnóstwo ciekawych zajęć dla podopiecznych – mówi Mirosław Cholewa, zastępca burmistrza Trzebini. W nadmorskiej bazie harcerzy gościł po raz pierwszy.

wicie 3

Obóz zuchowy

To miejsce jest dobrze znane Waldemarowi Wszołkowi, przewodniczącemu trzebińskiej rady. W Wiciach był kilka razy.

- Z roku na rok jest coraz lepiej. Pod względem organizacyjnym zawsze było tu wspaniale. Pamiętam jednak początki, gdy nie było tu praktycznie niczego. Dziś harcerze mają do dyspozycji całe zaplecze socjalne i sanitarne. Są kabiny natryskowe, toalety, stołówka, dobrze wyposażona kuchnia. To ogromna zasługa całego hufca, w szczególności komendantki Ireny Piątek. W organizację obozu włożyła wiele wysiłku i serca – uważa Waldemar Wszołek i deklaruje dalsze wsparcie dla harcerzy.

wicie5

Podczas obierania ziemniaków na obiad

Na miejscu, w Wiciach, brakuje miejsca, gdzie można by trzymać namioty i inny sprzęt.

- Zaplecze socjalno-magazynowe na pewno by się przydało. Dlatego będę czynił starania, by w budżecie na 2020 rok znalazły się pieniądze na opracowanie projektu jego budowy. Gdy gotowa będzie dokumentacja, będziemy mogli działać – sygnalizuje Mirosław Cholewa.

wicie delegacja

Uroczysty apel z udziałem harcerzy i władz samorządowych

O Harcerskiej Bazie Obozowej Hufca ZHP Trzebinia w Wiciach

Powstała przeszło 20 lat temu. Zajmuje powierzchnię ponad 2 ha. Cały ten teren jest w użytkowaniu wieczystym gminy. Zlokalizowana jest w Wiciach, małej, turystycznej miejscowości w powiecie sławieńskim w gminie Darłowo. Od morza oddalona jest zaledwie o 200 metrów, od jeziora Kopań o kilometr. Niedaleko stąd do Darłowa, Darłówka czy Jarosławca.
Na terenie bazy znajduje się 12 kabin natryskowych z ciepłą wodą oraz 12 kabin WC i polowa umywalnia. Jest też dobrze wyposażona kuchnię i stołówka, mogąca pomieścić 120 osób.
Uczestnicy obozu zakwaterowani są w namiotach typu”10″ (6-8 uczestników w namiocie). Każdy taki namiot wyposażony jest w łóżka (kanadyjki) z lateksowymi materacami i  kocami, półki, ławeczki, a część w stoliki. W namiocie znajduje się również drewniana podłoga. Uczestnicy Kolonii Zuchowej mieszkają w kolorowych namiotach typu „NS” z drewnianymi  podłogami i podpinkami. Dodatkowo na terenie bazy znajdują się kontenery mieszkalne (melaminy). W centralnym miejscu bazy znajduje się punkt medyczny (namiot sanitarny i izolatka). Baza posiada 2 boiska do gry (w piłkę siatkową i nożną), wydzielone jest miejsce ogniskowe, a także kapliczka – miejsce wyciszenia i niedzielnych nabożeństw. Na terenie podobozów znajdują się miejsca do prowadzenia zajęć programowych. Teren całego obozu jest ogrodzony i w nocy oświetlony.
Źródło: ZHP Trzebinia

wicie plaza1

Plaża w nadmorskich Wiciach