Zielony pieszy szlak turystyczny z Myślachowic do Płok ok. 15 km
- Trasa turystyczna rozpoczyna się przy Domu Kultury w Myślachowicach, skąd skręca w lewo w ulicę 22 Lipca, a następnie w prawo w ulicę Łąkową, która wraz z ostatnimi zabudowaniami przechodzi w polna drogę i prowadzi w stronę doliny rzeki Kozi Bród.
Dalej szlak zagłębia się w lesie i skręca w kierunku północno - zachodnim w leśną drogę biegnącą równolegle do rzeki. W pobliżu Czyżówki szlak skręca w prawo i wychodzi z lasu obok mostku nad Kozim Brodem. Po przekroczeniu mostku trasa skręca w lewo ulicą Długą, a potem w prawo w ulicę Skalną. Mniej więcej w połowie jej długości trasa skręca w lewo i leśną drogą przez piaszczyste wzniesienia podąża w kierunku wzgórza Cisowa i znajdujących się opodal ciekawych formacji, zwanych Cisowymi Skałami.

- Od Cisowych Skał szlak schodzi w dolinę Koziego Brodu, prowadząc łagodnie w dół na Wschód od Starej Czydzówki i Wilczej Góry, po czym przekracza drogę z Czyżówki do Płok i zagłębia się w las, dochodząc do samej rzeki Kozi Bród.
Kozi Bród jest lewobrzeżnym dopływem Przemszy, na obszarze Trzebini osiąga długość 9,7 km, co czyni go najdłuższą rzeką na terenie miasta. Źródła Koziego Brodu leżą w lasach myślachowickich, w dość głębokim wąwozie. Pierwsze niewielkie źródło znajduje się nieco na zachód od przecinającej kompleks leśny linii energetycznej, drugie (o wydajności rzędu 5 m3 na minutę) jest położone w odległości 800 m. Od głównego nurtu oddziela je wyraźna ostroga. Aktualne, czynne dopiero od kilku lat źródło rzeki znajduje się w sporym kompleksie leśnym w odległości około 1 km na wschód od Myślachowic, po lewej stronie drogi do Olkusza. Stąd Kozi Bród płynie w kierunku Czyżówki, koło Piły Myślachowickiej wypełnia znajdujący się na rzece zbiornik retencyjny Osowiec dla Elektrowni „Siersza", po czym przez Sierszę skręca w kierunku Jaworzna.
Na całym nieuregulowanym odcinku Kozi Bród tworzy wokół siebie bardzo bogate środowisko przyrodnicze. W szczytowych partiach doliny, jaką tworzą bardzo wysokie wydmy, można zauważyć liczne nory mieszkających tu borsuków. Bujna roślinność z dominacją potocznika, mięty kłosowej, sadźca konopiastego oraz śmiałka darniowego w wielu miejscach utrudnia przemierzanie rzeki. Niezwykłe wrażenie sprawiają tkwiące w wodzie okazałe kępy paproci wietlicy samiczej, a przegradzające nurt powalone drzewa tworzą mostki i progi. W dolinie Koziego Brodu w Płokach rośnie sosna o charakterze pomnikowym, wyjątkowa ze względu na kształt, przypominający wierzbę płaczącą, natomiast przy drodze z Sierszy do Czyżówki wyróżnia się sosna, dzięki niezwykłemu układowi korzeni nazywana „kroczącą".
- Dalej trasa prowadzi wąską ścieżką wzdłuż meandrów rzeki aż do pozostałości starej tamy na Kozim Brodzie. Z tego miejsca szlak podchodzi nieco w górę piaszczystym zboczem i odbija w kierunku wschodnim ścieżką, której wylot znajduje się powyżej przystanku PKS przy ulicy Kasztanowej w Płokach. Po przekroczeniu ulicy Kasztanowej trasa prowadzi leśną drogą na skraju zabudowań do miejsca męczeńskiej śmierci ks. Michała Rapacza, proboszcza Płok w latach 1937 - 1946.
W odległości mniej więcej 1 km od kościoła w Płokach w lesie stoi biały kamienny krzyż, upamiętniający miejsce męczeńskiej śmierci ks. Michała Rapacza. Można tu dotrzeć z przystanku PKS na ulicy Kasztanowej (za leśniczówką w Płokach) i zgodnie z oznaczeniem szlaku dojść pod krzyż leśną drogą, biegnącą na skraju zabudowań, lub dojechać do centrum Płok i podejść od strony kościoła ulicą Źródlaną. W soboty i niedziele z Dworca PKP w Trzebini do Płok kursuje autobus linii 350. Ksiądz Michał Rapacz urodził się w 1904r. w Teczynie. Syn Jana Rapacza i Marianny Wójcik z domu Kutryba uczęszczał do szkoły podstawowej w Tenczynie, a potem w Lubniu. W 1926 r. ukończył gimnazjum w Myślenicach i wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie odebrał w roku 1931 i jako wikariusz przybył do Płok, skąd w sierpniu 1933r. został przeniesiony do parafii Rajcza. 11 listopada 1937 r. ks. Rapacz objął probostwo w Płokach. Podobnie jak wcześniej w Rajczy dał się poznać jako aktywny, gorliwy duszpasterz. Starał się o ożywienie życia sakramentalnego wiernych i dzięki jego staraniom parafianie utworzyli formę „żywego różańca". W późniejszym okresie zorganizowano Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Mężów w Psarach oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej w Płokach i Lgocie, które w okresie swej działalności utrzymywało zespół sceniczny, przygotowało kilka akademii okolicznościowych oraz wysyłało swoich członków na rekolekcje do Trzebini i na kursy instruktorskie do Krakowa i Poronina. Podobną troskę wykazywał w stosunku do dóbr parafii: w niecały rok od objęcia parafii dobudował przy kościele dzwonnicę, którą wyposażył w dzwony, poświęcone 8 września 1938 r. przez bp Stefana Sapiehę.
- Dalej ulicami Źródlaną i Główną trasa wiedzie do położonego w odległości ok. 1 km Sanktuarium Matki Bożej w Płokach, otoczonego pięknymi drzewami, z których trzy znajdują się na liście drzew chronionych jako żywe pomniki przyrody.
Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach jest zarazem sanktuarium Matki Bożej - Patronki Polskich Rodzin Robotniczych i stanowi jeden z ważniejszych ośrodków kultu w Archidiecezji Krakowskiej. Można tu dojechać z Trzebini autobusem PKS lub minibusem, a w soboty i niedziele z Dworca PKP w Trzebini kursuje autobus linii 350. Zgodnie z zapisami historycznymi świątynia zbudowana z kamienia w XIV wieku uległa zniszczeniu podczas pożaru w roku 1793. Spłonęła wtedy również plebania i przechowywane w niej dokumenty parafialne, stąd informacji o dziejach kościoła w Płokach można szukać tylko w nielicznych źródłach zewnętrznych. W 1811r. w miejscu spalonej świątyni zbudowano niewielki kościół w stylu klasycystycznym, który w 1949r. ze względu na zły stan techniczny postanowiono wyburzyć i zbudować obszerniejsze miejsce kultu. Budowę obecnego kościoła ukończono w roku 1954.
- Przy Sanktuarium szlak się kończy - można stąd dojechać do Trzebini autobusem lub minibusem.
Aktualizacja: 23.11.2020 BW